Skoči na glavno vsebino

23. septembra praznujemo slovenski dan športa. Na OŠ Simona Kosa smo ga obeležili s planinskim pohodom v Rut. Učenci predmetne stopnje so se na pohod odpravili iz Podbrda, učenci razredne stopnje pa iz vasi Stržišče. V prijetnem vremenu in dobri družbi je dolga pot hitro minila. V Rutu smo se pod lipo s krajšim kulturnim programom posvetili še Simonu Kosu, možu, ki je pokopan v Rutu in po katerem naša šola nosi ime. Izvedeli smo, kako je živel in zakaj je moral umreti. Več nam je o življenju v časih, ko je Rut spadal pod Italijo, povedala sedaj 87-letna gospa Anica, Simonova nečakinja. S krajani smo preživeli lep zaključek dopoldneva in uživali v medgeneracijskih povezavah. 

Delimo še nekaj vtisov učencev 4. in 5. razreda:

Športni dan nam je bil zelo všeč.  Avtobus nas je pripeljal v Stržišče. Na začetku nam je pot zaprl konj, potem pa smo se strmo povzpeli do Mrheka. Od tu je šlo lažje, saj je bila pot bolj ravninska. Najbolj zanimiva je bila tam, kjer smo se spuščali proti Rutu. Tu sta nas pričakala dva oslička, ki smo ju lahko božali. Na poti smo nekateri videli celo gamsa. Vmes smo pomalicali in se malo poigrali. Punce so po poti tudi zapele, kar je šlo nekaterim fantom na živce. V Rutu smo imeli krajši kulturni program. Izvedeli smo marsikaj zanimivega o Simonu Kosu. O njem nam je nekaj povedala tudi njegova nečakinja. Fantom ni bilo všeč, da nismo smeli splezati v votlo lipo. Šli smo tudi na grob Simona Kosa in k njegovi rojstni hiši. Nekateri nismo vedeli, da je Rut tako lepa vas.

Dostopnost